özel dedektif

Özel Dedektif Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli? Türkiye de özel dedektiflik

Özel Dedektif Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli

Türkiye’de Özel Dedektiflik Yasası Var mı?

Hayır. Özel Dedektiflik yasası ilk defa 1994 yılında zamanın cumhurbaşkanı sayın Süleyman Demirel zamanında meclis tarafından görüşülmüş, fakat cumhurbaşkanı tarafından tekrar görüşülmek üzere meclise gönderilmiştir. Yani kanun taslak haliyle kalmış ve o yıldan bu zamana kadar tekrar gündeme gelmemiştir. Avrasya Özel Dedektiflik ve birçok dernekler bu özel dedektiflik yasasının çıkması için çalışmalar yapmaktadır. Bu sayede hedeflenen özel dedektiflerin yetki alanları belirlenecek, bir fiyat politikası oluşturulacak ve meslek normları oluşturularak kolluk kuvvetlerinin yükleri hafifletilecektir.

Türkiye’de Özel Dedektiflik Nasıl Yapılıyor?

Gelir idaresi Daire başkanlığı tarafından 80.30.04 (Soruşturma faaliyetleri – özel dedektiflik faaliyetleri dahil) faaliyet alanı olarak belirlenmiş bir meslek kodu ile vergilendirilmesi gereklidir. Bu sayede şirket/firma özelliği taşıyarak resmiyet kazanır. Daha sonra ilgili oda kaydı yapılarak belediye den çalışma ruhsatı olmalıdır.

Özel Dedektif Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Daha sonradan yaşanması muhtemel olan mağduriyetlerin öne geçilebilmesi için çalışmak isteyeceğiniz firmayı çok iyi araştırmanız gerekmektedir. Bu sadece özel dedektiflik firması için değil, hangi dalda hizmet almak isterseniz hizmet almak istediğiniz firmanın mutlaka araştırılması gerekmektedir. Kısaca nedir bu araştırmalar;

     Hizmet alacağınız özel dedektiflik firması mutlaka vergi kaydı olan bir şirket/firma olmalı. Bu sayede karşılıklı anlaşma sonucunda oluşabilecek bir olumsuzlukta haklarınızı hukiki olarak savunabilirsiniz.

     Sabit bir ofis. Bu sayede karşınızda sürekli bir muhatap bulabilirsiniz. Vergi levhasında yazan adres ile bulunduğunuz adresin aynı olduğundan emin olmalısınız. Kafelerde veya sanal ofislerde sizlele görüşmek isteyen sözde firma sahiplerine itibar etmeyiniz.

     Fatura ve Sözleşme. Bir dedektiflik firması kendisinin ve müşterisinin haklarını korumak adına mutlaka sözleşme yapmalıdır. Yapılan sözleşme de yapılacak iş ile ilgili tüm ayrıntılar belirtilmelidir. Ödeme sonrasında da mutlaka fatura kesilerek firma, elde ettiği kazancı vergilendirmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir